Język japoński

Język japoński jest oficjalnym językiem Japonii, której liczba mieszkańców wynosi około 125 milionów. Nie należy do żadnej rodziny językowej, najwięcej podobieństw wykazuje z językiem koreańskim. Wbrew pozorom nie ma wielu cech wspólnych z j. chińskim, jedynie używa jego alfabetu, oczywiście w dość zmodyfikowanej formie.

Słowa w języku japońskim nie posiadają rodzaju gramatycznego, nie mają też rozróżnienia między liczbą pojedynczą a mnogą. Na przykład słowo 友達 może znaczyć „przyjaciel”, „ten przyjaciel” lub „przyjaciele”. W języku japońskim są dwa czasy, przeszły oraz teraźniejszo-przyszły.

W przeciwieństwie do języka chińskiego, japoński nie jest językiem tonicznym i osoba ucząca się japońskiego nie musi pokonywać tej trudności – pozostaje jednak nauka alfabetu. Dla uproszczenia można przyswoić zapis alfabetem łacińskim. Składnia języka japońskiego jest dość specyficzna: podmiot, dopełnienie orzeczenie. Japończyk nie powie „Ja oglądam telewizję”, tylko „Ja telewizję oglądam”. W tłumaczeniach ustnych jest to na tyle problematyczne, że trzeba czekać z przekładem, aż japoński rozmówca skończy zdanie, aby poznać jego ogólny sens. Tłumacz musi również znać bardzo rozwinięty system języka grzecznościowego – kanji. Podczas gdy w Polsce do wyrażenia szacunku użyjemy odpowiednich sformułowań, Japończyk ma do wyboru jeden z trzech języków formalnych.

W języku polskim znajdziemy dość sporo zapożyczeń z japońskiego, głównie pochodzących z kultury (gejsza, samuraj, karate, origami, karaoke)  i kuchni japońskiej: (tempura, sushi).

Ponieważ Japonia to lider na świecie w zakresie wytwarzania nowych technologii i elektroniki, w biurze tłumaczeń GoLingua tłumaczymy techniczne instrukcje obsługi z języka japońskiego na polski. W przypadku tłumaczeń na j. japoński, teksty przekazujemy native speakerom, aby gotowe tłumaczenia były najwyższej jakości.

Zapraszamy do kontaktu, aby poznać więcej szczegółów. Sayōnara!

Jak się z nami skontaktować?

Możesz porozmawiać z nami na czacie, wysłać nam e-mail lub zadzwonić pod numer (32) 700 76 70

Co nas wyróżnia?

  • Profesjonalizm i doświadczenie.
  • Niezawodność, szybkość realizacji i dyspozycyjność.
  • Zdolność do realizacji praktycznie każdego zlecenia tłumaczeniowego w ponad 30 językach.
  • Dbałość o każdy szczegół tłumaczonego tekstu.
  • Pasja, która dyktuje ciągłe doskonalenie się.
  • Indywidualne traktowanie każdego klienta – troska o jego potrzeby i preferencje.
  • Konkurencyjne ceny.
  • Pełna poufność.
  • Zawsze zadowoleni klienci z kraju i świata.
  • Miła i profesjonalna obsługa.

Kontakt

Pon.-pt.: 8:00 - 16:00

mail: biuro@golingua.pl

telefon: 32 700 76 70

kom.: 790 700 713

Media społecznościowe

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach.